غول‌های فناوری چینی قیمت مدل‌های زبانی برای تقویت ربات‌های چت هوش مصنوعی استفاده می‌شوند را کاهش می‌دهند

غول‌های فناوری چینی قیمت مدل‌های زبانی برای تقویت ربات‌های چت هوش مصنوعی استفاده می‌شوند را کاهش می‌دهند

غول های فناوری چینی، علی‌بابا (۹۹۸۸.HK) و بایدو (۹۸۸۸.HK) قیمت‌ها را روی نمونه‌های زبان بزرگ (LLMs) که برای تامین نیروی محرکه محصولات هوش مصنوعی تولیدی استفاده می‌شوند، در روز سه‌شنبه کاهش دادند. این کاهش قیمت‌ها در بخش محاسبات ابری چین به دلیل جنگ قیمتی در این حوزه رخ داده است.
واحد ابری الی‌بابا اعلام کرد که قیمت‌ها تا ۹۷ درصد بر روی چندین مدل تونگی کیون LLM کاهش یافته است. به عنوان مثال، مدل کیون-لانگ پس از کاهش قیمت فقط با قیمت ۰.۰۰۰۵ یوان بر هر ۱۰۰۰ توکن (واحد داده‌ای که توسط LLM پردازش می‌شود) در دسترس خواهد بود، که نسبت به قیمت قبلی ۰.۰۲ یوان بر هر ۱۰۰۰ توکن پایین‌تر است.

و بلافاصله پس از آن، بایدو در عرض چند ساعت اعلام کرد که مدل‌های ارنی اسپید و ارنی لایت آن رایگان برای تمام کاربران تجاری خواهد بود.

جنگ قیمتی در فضای محاسبات ابری چین در چند ماه گذشته دائم العمل بوده است و الی‌بابا و تنسنت (۰۷۰۰.HK) اخیراً قیمت‌های خدمات محاسبات ابری خود را کاهش داده‌اند.

بسیاری از فروشندگان ابری چین برای افزایش فروش خود از خدمات روبات‌های چت با هوش مصنوعی بهره می‌برند، پس از آنکه چین در پاسخ به معرفی نسخه ChatGPT شرکت OpenAI در اواخر سال ۲۰۲۲ سرمایه‌گذاری قابل توجهی در زمینه نمونه‌های زبان بزرگ داشت.

جنگ قیمتی در فضای محاسبات ابری چین به نمونه‌های زبان بزرگ که نیروی محرکه روبات‌های چت هوشمند هستند، هم‌اکنون تأثیر گذاشته است و به خطر کاهش حاشیه سود شرکت‌ها افتاده است.
مدل‌های Ernie Lite و Ernie Speed از بایدو در ماه مارس عرضه شدند و تا روز سه‌شنبه مشتریان شرکت‌های تجاری برای استفاده از آنها هزینه می‌پرداختند.
Bytedance در هفته گذشته اعلام کرد که قیمت مدل اصلی نمونه‌های Doubao LLMs‌ خود را برای کاربران تجاری ۹۹.۳ درصد پایین‌تر از میانگین صنعت تعیین خواهد کرد.

توسعه‌دهندگان نمونه‌های زبان بزرگ چین بر این تمرکز دارند که به عنوان راهی برای تجاری‌سازی سرمایه‌گذاری‌های خود در نمونه‌های زبان بزرگ، از شرکت‌ها هزینه بگیرند.
بعضی از آنها همچنین به کاربران حقیقی هم روی آورده‌اند. استارتاپ چینی Moonshot به تازگی ویژگی پرداخت نوک‌نویسی را راه‌اندازی کرده است که در آن شرکت‌ها و کاربران فردی می‌توانند برای اولویت دادن به استفاده از خدمات روبات‌های چت خود پرداخت کنند.
بایدو به عنوان اولین شرکت در چین، محصولات LLM خود را برای مصرف‌کنندگان پرداختی عرضه کرد و برای کسانی که قصد استفاده از مدل پیشرفته ترین مدل Ernie 4 را داشتند، هزینه‌ای برابر با ۵۹ یوان در ماه دریافت می‌کرد.

منبع خبر : https://www.reuters.com/technology/chinese-tech-giants-slash-prices-language-models-used-power-ai-chatbots-2024-05-21/

اشتراک گذاری