AMD در رده‌بندی پردازنده‌های رایانه رومیزی مقابل اینتل، در ربع اول سال 2024 پیشرفت چشمگیری داشت

AMD در رده‌بندی پردازنده‌های رایانه رومیزی مقابل اینتل، در ربع اول سال ۲۰۲۴ پیشرفت چشمگیری داشت

شرکت مرکوری ریسرچ گزارش خود را پس از بسته شدن بازار در روز پنج‌شنبه منتشر کرد و بیان کرد که این اولین فصل “عادی” پس از شیوع ویروس کرونا است.

تمام بخش‌های بازار (کاربران، سرورها، دستگاه‌های قابل حمل) در ربع اول از تحویل کالا کاسته شدند، که به طور معمول پس از فصل چهارم سال کاهش می‌یابد. تحویل تراشه‌های SoC کاهش یافت، اصلی‌ترین عامل آن کاهش تولید تراشه‌های AMD SoC بود که به دلیل کاهش تولید نسل فعلی کنسول‌های بازی رخ داده است.

اینتل نیز پیروزی‌ای کسب کرد: در بازار دستگاه‌های قابل حمل، به دلیل شروع تحویل تراشه‌های Core Ultra، درصدی از سهم بازار را به دست آورد. با این حال، مشکلات تولید در کارخانه‌های اینتل باعث کاهش تحویل کالا شده است. اینتل همچنین در فروش پردازنده‌های ورودی “Intel Processor” N100 و N200 موفق عمل کرده است و AMD را پشت سر گذاشته است. سهم AMD در این رقابت دوکانونی حدوداً با همین میزان کاهش یافته است، اما در مقایسه با سال گذشته هنوز با افزایش ۳.۱ درصدی به ۱۹.۳ درصد دست یافته است. اینتل هنوز ۸۰.۷ درصد از بازار پردازنده‌های کامپیوترهای قابل حمل را در اختیار دارد.

اما در رایانه‌های رومیزی، AMD با کاهش کمتر بهره‌برداری بیشتری کسب کرد. به طور معمول، فروش در ربع اول سال در تکنولوژی رایانه‌های رومیزی کاهش می‌یابد و اینتل در این مورد حتی بیشتر از حالت عادی کاهش داشت. اما AMD در تقریباً یک ربع پایدار بود و در این مدت سهم بازار خود را ۴.۲ درصد افزایش داد و در مقایسه با سال گذشته ۴.۷ درصد بهبود داشت. به طور کلی، سهم بازار اینتل در فضای رایانه‌های رومیزی ۷۶.۱ درصد است و ۲۳.۹ درصد به AMD واگذار شده است.

مرکوری ریسرچ این پیشرفت را به فروش قوی خانواده پردازنده‌های Ryzen 5000 و ۸۰۰۰ نسبت داد.

به طور کلی، AMD با ۰.۴ درصد افزایش در بازار “کاربران” به سهم ۲۰.۶ درصدی دست یافت. اینتل نیز ۷۹.۴ درصد از این بازار را در اختیار دارد.

اما چون درباره Arm فراموش نکنید. مرکوری می‌گوید که سهم Arm (شامل کامپیوترهای Qualcomm و مک‌های اپل) از ۱۰.۳ درصد در فصل چهارم به تقریباً ۱۱.۱ درصد افزایش یافته است. در مسابقه پردازنده، شرکت ناشناخته Zhaoxin (یک شرکت مشترک X86 با Via) احتمالاً در حال رشد است، اما مرکوری نتوانست تعداد دقیقی را بیان کند.

برای دریافت اخبار دنیای کامپیوتر با ما در سئوتک همراه شوید.

اشتراک گذاری