طراحی سایت حرفه ای را با ما تجربه کنید

گروه طراحی سایت سئوتک خدمات طراحی و بهینه سازی سایت را براساس سلیقه و نظرات مشتریان ارائه می نماید و با پشتوانه علم طراحی سایت سعی می کند بهترین سیستم های مدیریت محتوای دنیا را در طراحی سایت داینامیک با درنظر گرفتن استاندارد های طراحی سایت به مشتریان ارائه نماید. طراحی سایت با اصول سئو از ویژگی های برتر خدمات این گروه می باشد. ارائه سیستم های مدیریت محتوای استاندارد عامل رضایت مشتریان ما می باشد.

امروزه با توجه به لزوم داشتن وب‌سایت برای کسب‌وکارهای مختلف، طراحی سایت به یکی از شغل‌های پردرآمد در دنیا تبدیل‌شده است. طراحی سایت انواع و مراحل مختلفی دارد که در این مقاله به توضیح آن‌ها می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با طراحی سایت در این مقاله همراه ما باشید.

وب‌سایت

وب‌سایت مکانی در اینترنت است که صفحاتی در آن قرار داده‌شده است تا در دسترس کاربران اینترنت قرار گیرد. محتویاتی که روی وب‌سایت قرار دارند در مکانی به نام سرور ذخیره می‌شوند و در زمان لزوم برای نمایش به کاربر فراخوانی می‌شوند. سرورها کامپیوترهایی هستند که اطلاعات سایت اعم از کدهای سایت، متن و رسانه را در خود ذخیره می‌کنند. هر وب‌سایت نیازمند یک نام یا دامنه است که برای دسترسی به سایت در فضای اینترنت از آن استفاده می‌شود. دامنه سایت مانند اثرانگشت برای یک شخص است و سایت‌های مختلف نمی‌توانند نام دامنه یکسانی داشته باشند.

طراحی سایت چیست

طراحی سایت به مجموعه اعمالی گفته می‌شود که برای راه‌اندازی یک وب‌سایت انجام می‌شود، که مهم‌ترین آن‌ها طراحی ظاهری سایت و برنامه‌نویسی سمت سرور وب‌سایت است. امروزه شرکت‌ها و افراد مختلفی درزمینه طراحی سایت فعالیت می‌کنند و هر شخصی که نیازمند وب سایت باشد می‌تواند با مدنظر قرار دادن بودجه و خواسته‌های خود و مراجعه به این افراد و شرکت‌ها سایت خود را داشته باشد.

انتخاب شخص مناسب برای طراحی سایت شما از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا زیبایی و سرعت‌بالا آمدن سایت جزو مواردی هستند که مخاطب را به سمت وب‌سایت شما جذب می‌کند. ازاین‌رو باید قبل از سپردن طراحی سایت خود به شخص یا شرکت موردنظر، از توانایی او در برآورده کردن خواسته‌های خود اطمینان حاصل کنید.

طراحی ظاهری صفحات وب

طراحی ظاهری وب‌سایت از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا زشت و نامناسب بودن ظاهر سایت باعث می‌شود مخاطبان علاقه‌ای به خواندن مطالب سایت و یا استفاده از خدمات سایت نداشته باشند و خیلی زود سایت شمارا ترک کنند. در طراحی سایت قالب کلی سایت با زبان htnlنوشته می‌شود و سپس با css به زیباسازی قالب پرداخته می‌شود. رنگ پس‌زمینه‌ها و متون و همچنین فونت مورداستفاده، نقش زیادی در زیبایی صفحات وب‌دارند.

نکته دیگری که در مورد ظاهر سایت وجود دارد، ریسپانسیو (responsive) بودن یا واکنش گرایی آن است; یعنی وب‌سایت روی دستگاه‌های مختلف مانند کامپیوتر، تبلت و موبایل زیبایی و انسجام خود را حفظ کند. علاوه بر این‌ها از زبان جاوا اسکریپت برای انجام رویدادهای مختلف و انجام کارهای مختلف مانند نشان دادن یک پنجره هنگام کلیک و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود.

برنامه‌نویسی سمت سرور وب‌سایت

بخش دیگر طراحی سایت، برنامه‌نویسی صفحات وب برای ارتباط سایت شما با سرور است. در سایت‌های پویا (سایت‌هایی که کاربر می‌تواند با سایت تعامل داشته باشد; مانند ثبت‌نام در سایت، نظر دادن و مواردی از این قبیل) کاربر برای تعامل با سایت نیاز دارد تا با سرور ارتباط برقرار کند و برای این کار نیاز است تا برنامه‌نویسی مناسبی برای ارتباط با سرور انجام شود.

از مهم‌ترین و پرکاربردترین زبان‌های مورداستفاده در این زمینه می‌توانیم به  asp.net  و php  اشاره‌کنیم که امروزه عمده وب‌سایت‌ها با این زبان‌ها برنامه‌نویسی می‌شوند. البته زبان‌های دیگری مانند java، perl، C# و node.js  نیز برای برنامه‌نویسی وب‌سایت استفاده می‌شوند ولی به‌اندازه پی اچ پی و ای اس پی کاربرد ندارند.

انواع طراحی سایت

به‌طورکلی سایت‌ها به 2 نوع استاتیک و دینامیک تبدیل می‌شوند که هرکدام ویژگی‌های مربوط به خود رادارند و برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند. در این قسمت به معرفی این 2 نوع از طراحی وب‌سایت می‌پردازیم.

1-طراحی سایت استاتیک

در طراحی استاتیک سایت محتوای سایت ثابت است و نمی‌توان آن را به‌صورت لحظه‌ای دست‌کاری کرده و یا تغییر داد. با توجه به اینکه در این نوع طراحی هیچ پنلی برای مدیریت سایت وجود ندارد، ایجاد هرگونه تغییر در سایت نیازمند یک برنامه‌نویس خواهد بود تا کدهای سایت را دست‌کاری کند و تغییرات موردنظر شمارا اعمال نماید.

در حال حاضر با توجه به لزوم به‌روزرسانی لحظه‌ای سایت، این نوع طراحی سایت کاربرد زیادی ندارد و تا حد زیادی به‌عنوان یک روش منسوخ‌شده شناخته می‌شود. این نوع سایت بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که نیازی به تغییر مداوم در سایت ندارند; مانند سایت‌هایی که شرکت یا محصول خاصی را معرفی می‌کنند. طراحی استاتیک سایت هزینه پایین‌تری نیز نسبت به نوع دینامیک دارد.

2-طراحی سایت دینامیک

نوع دیگر طراحی سایت، طراحی دینامیک است. سایت‌های دینامیک مزایای بیشتری نسب به سایت‌های استاتیک دارند و به همین دلیل بیشتر استفاده می‌شوند. برای مدیریت سایت‌های دینامیک نیاز به مهارت خاصی نیست و می‌توان به‌راحتی با پنل مربوطه در سایت تغییرات ایجاد کرد.

اگر به دنبال سایتی مناسب برای پیشرفت کسب‌وکار خود هستید، سایت‌های دینامیک گزینه مناسبی برای شما خواهند بود زیرا با به‌روزرسانی مداوم، مخاطبان زنده‌بودن سایت شمارا حس خواهند کرد و علاقه بیشتری به مراجعه به سایت شما خواهند داشت. سایت‌های دینامیک نسبت به سایت‌های استاتیک نیاز به هزینه بیشتری دارند ولی برای نگهداری و پشتیبانی از آن‌ها نیاز به هزینه زیادی نخواهد بود.

مراحل طراحی سایت

طراحی وب‌سایت مراحل مختلفی دارد که در این قسمت مهم‌ترین مراحل را برای شما بیان می‌کنیم:

 • اولین مرحله از طراحی سایت، نیازسنجی وب‌سایت است. نیازسنجی وب‌سایت به این معنا است که سایت باید چه امکاناتی داشته باشد و چه خدماتی به مشتریان ارائه دهد.
 • در مرحله دوم اطلاعات لازم برای قرارگیری در سایت جمع‌آوری می‌شود.
 • در این مرحله یک طراحی گرافیکی اولیه از سایت انجام می‌شود و نقاط ضعف طراحی مشخص خواهد شد و سپس برطرف می‌شود.
 • پس از آماده شدن کامل طرح اولیه، از روی طرح اولیه به طراحی قالب سایت پرداخته می‌شود و صفحات مختلف وب‌سایت طراحی می‌شود.
 • در این مرحله از طراحی سایت، به کد نویسی قسمت‌های مختلف سایت شامل frontend(طراحی ظاهری سایت) و backend(برنامه‌نویسی سمت سرور سایت) پرداخته می‌شود.
 • پس از کد نویسی، اطلاعات اولیه سایت وارد می‌شود و قسمت‌های مختلف وب‌سایت بررسی می‌گردد و در صورت وجود مشکل به حل مشکل پرداخته می‌شود.

نکات مهم در طراحی سایت

در طراحی سایت باید به نکات زیر توجه داشته باشید تا وب‌سایت شما کاربرپسند تر باشد و مخاطب بیشتری را به خود جذب کند:

 • شما باید در انتخاب نام دامنه سایت دقت داشته باشید. نام دامنه باید متناسب با نوع و هدف وب‌سایت شما انتخاب شود.
 • طراحی صفحات وب‌سایت باید به‌صورت شیک و زیبا و با مدنظر قرار دادن استانداردهای طراحی انجام شود.
 • از رنگ‌های مناسب برای طراحی استفاده شود تا سایت شمارا زیبا و کاربرپسند نشان دهد.
 • وب‌سایت شما باید سرعت لود مناسبی داشته باشد. سنگین بودن سایت و سرعت لودپایین، به‌طورقطع مخاطب را خسته می‌کند و باعث می‌شود تا سایت شمارا ترک کند.
 • در طراحی سایت باید به اصول سئو توجه شود تا وب‌سایت رتبه مناسبی نزد موتورهای جستجو داشته باشد.

دلایل نیاز به طراحی سایت

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت و حضور اکثر مردم در فضای اینترنت، داشتن وب‌سایت اهمیت ویژه‌ای پیداکرده است; به‌طوری‌که هر کسب‌وکاری برای توسعه خود نیازمند یک وب‌سایت است. راه‌اندازی وب‌سایت می‌تواند شمارا در سطح کشوری و حتی جهانی مطرح کند و ارزش برند شمارا بالاتر ببرد.

شما وب‌سایت خود را با هر هدفی که راه‌اندازی کرده باشید، در سطح اینترنت می‌توانید مشتری و مخاطب بیشتری را به سمت خود جذب کنید. با توجه به سهولت دسترسی به اینترنت و وب‌سایت، عموم مردم علاقه دارند تا تمام‌کارها و خریدهای خود را به‌صورت اینترنتی انجام دهند که این یک مزیت بزرگ برای وب‌سایت‌ها محسوب می‌شود.

انتخاب تیم مناسب برای طراحی سایت

همان‌طور که گفتیم در حال حاضر افراد و شرکت‌های زیادی درزمینه طراحی وب‌سایت فعالیت می‌کنند ولی انتخاب تیم مناسب برای طراحی وب‌سایت شما از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می‌توانید قبل از سپردن کار خود به این افراد و یا شرکت‌ها از آن‌ها بخواهید که نمونه کارهای خود را به شما نشان دهند و یا سوابق و رزومه خود را برای شما بیان کنند.

دیگر نکته‌ای که در مورد طراحی سایت مهم است، قیمت طراحی است. افراد مختلف قیمت‌های مختلفی برای طراحی سایت ارائه می‌کنند و شما می‌توانید با بررسی قیمت‌ها و البته خدمات ارائه‌شده یکی از این تیم‌ها یا افراد را برای همکاری انتخاب کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که زبان برنامه‌نویسی استفاده‌شده در طراحی سایت و همچنین امکانات سایت عامل مهمی در قیمت طراحی سایت هستند.